PanWiki

Z PanWiki
Přejít na: navigace, hledání

PanWiki se má stát univerzální elektronickou učebnicí pro studenty na Střední průmyslové škole sdělovací techniky.

O papírové učebnice je (zejména u odborných předmětů) obrovská nouze - vpodstatě se dá říci, že téměř neexistují nebo jsou zastaralé. A i pokud náhodou k některé oblasti výuky papírová učebnice v tuto chvíli existuje, je pravděpodobné, že díky prudkému vývoji techniky brzy zastará.

Obsah

Použitá technologie

Na Internetu se před pár lety (v lednu 2001) shodou několika náhod, jak už to bývá, zrodil projekt otevřené online encyklopedie, tzv. Wikipedie. Jak filosofie projektu, tak i software, na kterém běží se velmi osvědčil, takže anglická verze Wikipedie má dnes hodně přez milión článků a například česká verze má necelých 50 tisíc článků (září 2006), což je také velmi pěkné číslo.

Naštěstí použitý software tzv. MediaWiki vyvíjený speciálně pro Wikipedii má GPL licenci, to znamená, že je za dodržení jejích podmínek použitelný zdarma. Tento software se ukazuje jako skvělý nástroj pro tvorbu různých online informačních zdrojů, takže předpokládám, že i na tomto serveru bude sloužit ke spokojenosti všech.

Pod softwarem MediaWiki běží na serveru základní softwarové prostředí často nazývané LAMP.

Obsah tohoto serveru

Obsah serveru PanWiki je zatím velmi skromný. Nicméně hardwarové a softwarové prostředí tohoto serveru se po cca dvou měsících práce podařilo stabilizovat, takže pokud máte chuť, můžete se již teď pustit do tvorby vhodného obsahu. Jak bude PanWiki pro studenty, ale i nás pedagogy užitečný závisí pouze na tom, kolik a jak kvalitních bude mít přispěvatelů. Coby přispěvatelé jsou vítáni všichni, učitelé, studenti, ale třeba i naši bývalí studenti nebo prostě kdokoliv, kdo by chtěl svoji troškou práce přispět.

Zásady využívání tohoto serveru

Zásady používání tohoto serveru vpodstatě vycházejí ze zásad používání serverů Wikipedie. To v praxi znamená, že na server může přispívat kdokoliv, tedy nejen učitelé, ale klidně i studenti. Samozřejmě je vhodné, aby se příspěvky nějakým způsobem týkaly přímo výuky na naší škole nebo alespoň oborů, které se u nás vyučují. Editace je ovšem oproti wikipedii povolena pouze zaregistrovaným uživatelům a nelze přispívat jen z "IP adresy". Na druhou stranu zaregistrovat se může kdokoliv.

Než začnete přispívat naostro, je vhodné si přečíst alespoň základní informace v článcích

Jak mám postupovat když: Chci na server začít přispívat - Jsem zkušený přispěvatel - Mám s něčím problém

nápovědě a využít speciální stránky na pokusy tzv. Pískoviště.

Kdo je za server zodpovědný

Server vybudoval, zprovoznil a začal plnit informacemi Jakub Šerých a zatím je také jeho jediným správcem.

S jakýmikoliv požadavky ohledně tohoto serveru se na mě prosím obracejte nejlépe prostřednictvím mojí diskuse nebo případně i mého mailu

serychČánivaz.pngpanska.cz

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje