Nápověda:Editační nástroje

Z PanWiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Jak to celé funguje

Pro bezproblémovou editaci článků je dobré vědět, jak MediaWiki (software na kterém běží PanWiki) funguje.

Texty všech článků jsou na serveru ukládány do databáze, ze které se data opět načítají při prohlížení stránek. Když tedy začnete psát do editačního okna, pouze vypňujete data, která budou na serveru uložena do patřičné tabulky databáze.

Stane se tak ovšem až po kliknutí na tlačítko Uložit změny!

Tlačítko Ukázat náhled změny nikam neukládá!

Ukládat či neukládat - toť otázka

To tedy znamená, že pokud například dojde v průběhu editace k výpadku napájení, budou všechny úpravy ztraceny, pokud článek nebyl uložen. Proto by se mohlo zdát, že je potřeba často klikat na Uložit změny a editovaný text tak ukládat.

Jenomže při každém uložení se do databáze zaznamenává nejen nová verze textu článku, ale i logovací záznam, kdo a kdy změnu provedl. Později je tak možné veškerý průběh editace stopovat v záložce historie v liště nad daným článkem. Pokud budete článek v průběhu práce často ukládat, bude databáze neúměrně rychle růst, výkon serveru tím bude klesat a navíc se historie editací zcela znepřehlední.

Proto článek ukládejte vždy až na konci své práce! Samozřejmě je možné článek rozepsat třeba do půlky, uložit a třeba druhý den v práci pokračovat, ale není dobré ho ukládat "každých 5 minut".

Při jakémkoliv uložení také vyplňujte pole Shrnutí editace! Historie editací tak bude přehledná jak pro Vás, tak pro případné další přispěvatele. Zaškrtávátko "Malá editace" zaškrtávejte při vyloženě malých změnách (oprava překlepu atd.)

Jaké nástroje použít pro editaci

MediaWiki editační Toolbar

Nejjednodušším a každému ihned dostupným nástrojem je panel editačních nástrojů nad editačním oknem. Toolbar Jeho ikonky zleva doprava slouží k:

 • Tučné písmo
 • Kurzíva
 • WikiOdkaz
 • Externí odkaz na web
 • Nadpis 2. úrovně
 • Vložení obrázku
 • Vložení mediálního souboru
 • Vložení matematického vzorce
 • Text bez wiki formátování
 • Vložení podpisu
 • Vodorovná čára

Ikonky do textu pouze velmi jednoduše vkládají znaky wiki jazyka například:

Tučný text Kurzíva Nápověda:Editační nástroje

zápis:'''Tučný text''' ''Kurzíva'' [[Nápověda:Editační nástroje]]

Totéž lze provést přímo zápisem z klávesnice (3x apostrof pro tučný text, 2x pro kurzívu, 2x hranatá závorka pro wikwiodkaz atd.).

Pokročilejší nástroje

Pokud se chcete editací wikistránek zabývat intenzivněji, doporučuji podobně pracující, ale výrazně pokročilejší nástroj, který Vám práci značně zefektivní.

Pro jeho použití je třeba editace provádět v prohlížeči Mozilla FireFox To je výrazně lepší už jen proto, že Firefox umožňuje práci se záložkami, která se (nejen) při editaci velmi osvědčuje. Firefox je open source freeware, takže si ho každý může z výše uvedeného odkazu zdarma stáhnout.

Editační nástroj se jmenuje Wikipedia Toolbar a můžete si jej stáhnout jakožto tzv. rozšíření Firefoxu z jeho domovské stránky.


POZOR! Verze Wikipedia Toolbaru do 0.8.0.2 nejsou zatím kompatibilní s prohlížečem Mozilla FireFox 2.0. Zatím je proto třeba použít pro využití tohoto nástroje starší verzi FireFoxu 1.5.

Zde najdete návod, jak zajistit jeho kompatibilitu i s verzi FireFox 2.0.


FireFox toolbar

Nástroj se dá poměrně široce nastavovat tak, aby přesně vyhovoval Vašim požadavkům. Například se dá zajistit, aby se ve FireFoxu objevil pouze při navštívení wiki stránek a nezabíral místo na obrazovce při běžné práci s ostatním webem.

Offline editace

Méně obvyklým způsobem práce je provádět editaci článků v nějakém externím editoru bez nutnosti být v kontaktu s wikiserverem a teprve po ukončení editace článek zkopírovat do editačního okna wikiserveru a uložit.

Pokud chcete pracovat tímto způsobem, stačí k tomu jakýkoliv textový editor, který ukládá čistě textové soubory (například Poznámkový blok, ale nikoliv MS Word). Existují také specializované wiki editory nebo wiki doplňky textových editorů, ale ty jsou spíše doménou Linuxového světa.

Také je samozřejmě možno pořídit v textovém editoru pouze čistý text článku bez wiki kódu, zkopírovat ho do editačního okna wikiserveru, a tam jen doplnit wiki kód třeba za pomoci FireFox Wikipedia Toolbaru.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje